Bendradarbiavimas – galimybė išlikti ir konkuruoti

2019-03-20 16:20

Trakų krašto vietos veiklos grupė(toliau – VVG) kovo 14 dieną organizavo konferenciją „Investicijos kaime bendradarbiaujant: geroji patirtis, galimybės, trukdžiai". Konferencijos tikslas – atskleisti, kokią naudą gali turėti smulkieji verslai, ūkininkai, amatininkai bendradarbiaudami, kokie gali būti trukdžiai, kokios bendradarbiavimo formos galimos, pristatyti VVG ir jos teikiamas galimybes gauti paramą bendradarbiaujant. Konferencija organizuota pagal Trakų krašto vietos veiklos grupės strategiją NR.42VS-KV-15-1-06785-PR001, siekiant paskatinti vietos gyventojus teikti vietos projektus pagal priemonę, skirtą smulkaus verslo/ ūkių bendradarbiavimą.

Į renginį atvyko daugiau kaip  55 dalyviai, iš jų VVG nariai, smulkaus verslo atstovai, ūkininkai ir amatininkai.

Konferencijos dalyvius pasveikino Trakų rajono savivaldybes merė Edita Rudelienė. 4 dalių  renginyje pranešimus skaitė ir patirtimi dalinosi įvairiausių sričių profesionalai.

Pirmoje dalyje, skirtoje pristatyti klasterius ir kooperaciją,  pranešimą skaitė Sonata Veršelienė, Anykščių turizmo klasterio vadovė, VšĮ „Sveikatos oazė" direktorė, ir  Jonas Kuzminskas, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias" pirmininkas ir ŽŪKB „Pieno gėlė" valdybos pirmininkas. Pirmoji pranešėja pristatė bendradarbiavimo formą – klasterį. Trakų kraštas patrauklus turizmu, ir čia turizmas – viena kryptis iš verslo sektoriaus, todėl pasakojimas apie iššūkius, naujas galimybes ir pasiektus tikslus buvo labai naudingas, kilo diskusijų. Ir bendrai prieita prie išvados – bendradarbiaudami galime pasiekti daugiau. J. Kuzminskas pristatė kitą bendradarbiavimo formą – kooperaciją. Pranešėjas papasakojo, kad nelengvas yra ir šis bendradarbiavimo kelias, pristatė kooperacijos struktūrą, darbo principus,  taip pat pritarė idėjai, kad tik bendradarbiavimas atveria naujas galimybes konkuruoti smulkiesiems ūkininkams.

Antrąją dalį, skirtą pristatyti vietos bendradarbiavimą ir pavyzdžius, pakviesti diskusijai, kas su kuo galėtų kurti bendrą produktą,  pradėjo Dominyka Semionovė, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė. Pranešėja dalinosi patirtimi, iššūkiais ir atradimais, patirtais bendradarbiaujant su amatininkais, ragino pasitelkti kūrybiškumą, pateikė konkrečių bendradarbiavimo pavyzdžių. Savo įžvalgomis apie bendradarbiavimą turizmo versle pasidalino Trakų turizmo ir poilsio paslaugų plėtros asociacijos prezidentas, Trakų krašto VVG valdybos pirmininko pavaduotojas Robertas Volosevičius. Šis pranešimas sukėlė diskusiją tarp smulkiųjų verslininkų, buvo imta aptarinėti, kokios bendradarbiavimo galimybės yra ir galėtų būti Trakų krašte. Apibendrinant šią dalį, Gražina Noreikienė, VVG administratorė, pristatė bendradarbiavimo galimybes pagal „Trakų krašto VVG vietos plėtros strategiją". 

Trečioji dalis – kaimyninių rajonų ir savo krašto sėkmių istorijos. Milda Staugaitienė iš Alytaus pristatė savo sėkmės istoriją, papasakojo apie prekės ženklo „Viecinis", skirto visiems Dzūkijos krašto mylėtojams ir gyventojams,  atsiradimą, meilę savo kraštui ir iš jos pradėtą verslą. Milda verslą kūrė bendradarbiaudama. Kas partneris? Ogi vyras Justinas.  Staugaičių tarmiškomis frazėmis „Griekas dzūkės nemylėc“, „Kožnu dzien“, „Nežinau kų tu cia dzirbi, bet cekava“ besipuikuojantys marškinėliai, džemperiai, kiti drabužiai jau „keliauja” per  Lietuvos miestus, pasiekia užsienyje gyvenančius dzūkus emigrantus. Sėkmės istorija pasidalino ir Gyvūnų gerovės centro /Gyvūnų viešbučio „Vilnoja“ atstovės Gintarė Tamašauskaitė ir Živilė Bartkaitienė . Gyvūnų viešbučio veiklos ištakos prasidėjo nuo Živilės mamos  šunų veislyno „Vilnoja” įsteigimo.  Pranešėjos papasakojo apie įdomią verslo pradžią, pasiekimus ir norą bendradarbiauti. Jų svajonė – be teikiamos gyvūnams grožio paslaugos, dresūros, renginių organizavimo, atidaryti pirmąjį Pabaltyje gyvūnų reabilitacijos centrą, kuriame galėtų likti gyvūnai po operacijų. 

Paskutinėje konferencijos dalyje Vilniaus universiteto Kauno fakulteto dekanas doc. dr. Kęstutis Driaunys skaitė pranešimą apie kibernetinį saugumą, kuriam vis dar skiriamas ganėtinai mažas dėmesys. Kibernetinių atakų vis daugėja.  Nepaisant įmonės ar organizacijos dydžio, jos  vis dažniau tampa kibernetinių nusikaltėlių taikiniu. Tokios atakos dažniausiai baigiasi itin svarbios informacijos praradimu. Įvykus kibernetinei atakai ar duomenų nutekėjimui, net jeigu jis yra netyčinis, įmonė ar organizacija  patiria papildomus finansinius nuostolius ir jie labai sparčiai auga laiku nereaguojant.

Konferencijos metu ne kartą buvo pabrėžta bendradarbiavimo svarba, iškeltas klausimas, kaip būtų galima bendradarbiauti Trakų krašto VVG teritorijoje.

Ieva Mažeikytė, Trakų krašto VVG viešųjų ryšių specialistė

Nuotraukos autorės.

 


Atgal