Gerųjų pavyzdžių semtasi „Inno panoramoje 2019“

2019-09-29 15:46

Saulėtą rugsėjo 27 dieną Trakų krašto vietos veiklos grupės (toliau – VVG) valdybos narė Virginija Aleksiūnienė ir Trakų krašto VVG VPS administratorė Gražina Noreikienė lankėsi Kaune vykusioje tarptautinėje parodoje „Inno panorama 2019: sprendimai regionų plėtrai“. Parodą, kurioje savo veiklas pristatė valstybinės įstaigos, verslo, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių ir Lietuvos vietos veiklos grupių atstovai, organizavo Vytauto Didžiojo universiteto žemės ūkio akademija. 

Susitikimai ir atradimai
Šiemet „Inno panoramą 2019“ sudarė atskiros ekspozicijos. Naujovėmis besidominantys parodos lankytojai galėjo apžiūrėti „Agroinovacijų alėją“, kurioje svarbiausios šalies agroverslo įmonės pristatė po išskirtinį eksponatą. O bioekonomikos sektoriuje pristatomų naujovių perspektyvas komentavo ir apie galimą paramą konsultavo Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) specialistai. Be to, parodos „Inno panorama 2019“ metu vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Kaimo plėtra 2019: bioekonomikos srities mokslo tyrimai ir inovacijos“, kurios metu lankytojai galėjo dalyvauti seminaruose pagal dominančią temą. Trakiškės išklausė Lietuvoje veikiančio vabzdžių auginimo verslo pristatymą ir seminarą apie pluoštinių kanapių auginimą.  Išskirtinis dėmesys parodoje buvo skirtas LEADER programos dalyviams. Lietuvos vietos veiklos grupių tinklo ekspozicijoje savo vietos bendruomenių ūkinės veiklos projektų pavyzdžius demonstravo dalis tinklo narių, tarp jų ir  Trakų krašto VVG teritorinio projekto „Dzūkijos piliakalnių kelias“ partneriai: Alytaus rajono ir Dzūkijos VVG.  O valdybos narė maloniai nustebo parodoje  sutikusi pažįstamų veidų – prieš kelias savaites išvažiuojamojo seminaro metu į Pagėgių VVG, Virginija susipažino su Kriokiškių ir Vilkiškių bendruomenių žolelių arbatų gamybos verslu, o parodoje sutiko šių bendruomenių atstoves.
 
Kvietė į sveikatos barą
Alytaus rajono VVG atstovė – Tėviškės namų bendruomenė kvietė parodos lankytojus skanauti natūralių maisto produktų ir vaistažolių arbatų, pagilinti žinias apie sveikos mitybos naudą, užsukti į Tėviškės namų krautuvėlę, įsikūrusią Alytuje. Bendruomenė populiarina sveikatinančią mitybą ir siekia, kad lietuviški ekologiški ir sveiki produktai būtų pasiekiami daugumai. Iš šio socialinio verslo uždirbtas pelnas naudojamas paslaugų onkologiniams ligoniams organizavimo išlaidoms padengti. Tėviškės namų bendruomenės iniciatyva įkurtame Vėžio informacijos ir paramos centre onkologinėmis ligomis serganties ir jų artimiesiems teikiama jiems reikalinga psichosocialinė, dvasinė ar kita pagalba, gerinanti gyvenimo kokybę. Paremti bendruomenės iniciatyvą galima perkant įvairius natūralius maisto produktus socialinio verslo pagrindu veikiančioje Tėviškės namų krautuvėlėje. Po asociacijos Tėviškės namų bendruomenė pastoge veikia ir paliatyviosios globos ir pagalbos centras,  o bendruomenės ateities planuose – pastatyti Alytaus hospisą, kuriame su nepagydoma liga susidūrę žmonės nebūtų pamiršti ir jų išėjimas iš šio gyvenimo taptų orus ir apsuptas rūpesčiu bei šiluma. 
Sektinas pavyzdys
Parodos Pakruojo VVG stende vaizdinės medžiagos pagalba lankytojai galėjo susipažinti su Guostagalio paslaugų centro veikla. Šio centro veikla apibūdinama kaip nuo 2018 m. rugpjūčio veikiantis socialinis verslas. Centrą 2017 metais įsteigė 5 steigėjai,
atstovaujantys nevyriausybiniam, verslo ir valdžios sektoriams. Paslaugų centras – viešoj įstaiga, atitinkanti nevyriausybinės organizacijos statusą. Projekto „Kokybiškos paslaugos Guostagalio gyventojams“ įgyvendinto pagal Pakruojo rajono 2014–2020 m. vietos plėtros strategijos priemonę ,,Kaimo gyventojams skirtų pagrindinių vietos paslaugų ir susijusios infrastruktūros gerinimas“, dėka Guostagalio paslaugų centras įsigijo krovininį N1 kategorijos automobilį, traktorių su priklausiniais, vejų traktoriuką, benzininį pjūklą, krūmapjovę, specialią darbo aprangą, mobilią lauko pirtį, taip pat įsigyta įvairi įranga, įrankiai ir reikmenys. Be to, projekto įgyvendinimo laikotarpiu sukurtos 2,5 naujos darbo vietos. Nuo 2018 metų rugpjūčio Guostagalio paslaugų centras asmenims ir organizacijoms teikia šias paslaugas: 1) aplinkos tvarkymo (žolės pjovimo, gatvių ir erdvių tvarkymo, daržų įdirbimo, medžių ir krūmų genėjimo, kirtimo); 2) Maitinimo (maisto tiekimo pagal užsakymus); 3) lankomosios priežiūros; 4) mobilios pirties. Gautas pelnas naudojamas vietos socialinėms problemoms spręsti, socialiai pažeidžiamų ir atskirtį  patiriančių asmenų socialiniams įgūdžiams ugdyti.
 
Senolių kaimas

Zarasų krašto parodos stende buvo pristatomi projektai, susiję su VPS įgyvendinimo priemonėmis regione. Lankytojų dėmesį viliojo pristatoma akvakultūros įmonės gaminama produkcija, konservai. Bendruomenės „Šlyninkos vandens malūnas“ gaminiai, produkcija ir bendruomeninis verslas. Tačiau didžiausią įspūdį trakiškėms paliko gyva vizitinė kortelė, pristatanti Vajasiškio bendruomenės Senolių kaimą. Tautiniais drabužiais pasipuošusios Zarasų krašto senolės kvietė ragauti naminę duoną, paskanintą nepakartojamo skonio tik ką muštu sviestu, žolynų arbatėles, giros ir kitokių skanėstų. Vajasiškio atstovės pasakojo, jog Senolių kaimo svečiams siūlomos įvairiausios edukacijos, kurių metu panoręs tarsi nusikeli į protėvių laikmetį ir gali pajusti natūralų senovės kaimo gyvenimo žavesį – žibalinės lempos šviesoje pasimokyti amatų ar nudirbti paprastų buitinių darbų su senoviškais rakandais – verpti, vyti virves, mušti sviestą, paklausyti kaimo moterų sekamų pasakų, padainuoti liaudies dainų ar pašokti tikroje kaimo vakaronėje.
Įspūdžių gausa Abi trakiškės godžiai mėgavosi parodoje pamatytomis naujovėmis, stebėjosi parodos dalyvių gausa ir veiklų įvairove. Saulėtą dieną lankytojus viliojo sodinukų ir amatų mugė, ūkininkų gaminiai. Ne mažiau smalsu buvo pamatyti kūrybinius kalvystės ir medžio drožybos kūrinius ir technikos naujienas. Parodoje galima buvo pamatyti ne tik stambios žemės ūkio technikos: įvairiausio dydžio traktorių, sunkvežimių, bet ir lengvųjų automobilių, vejapjovių –robotų ir t.t. Greta parodos paviljono, lauke lankytojus pirmiausiai pasitiko tarptautinis medžio drožėjų pleneras. Medžio pjovimo meistrai iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir kitų šalių, čia pat lauke, lankytojų akivaizdoje kūrė įmantriausias skulptūras iš medžio. 
 
Gražina Noreikienė Trakų krašto VPS administratorė



Kopijuoti ir platinti trakuvvg.lt skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Dėl netikslumų svetainėje kreiptis [email protected]